Bezpečná jízda v zimě


Bezpečná jízda v autě | Euromaster

Bezpečná jízda v zimě

Zima je v plném proudu, zákony v České republice nařizují zimní obutí automobilových mazlíčků a Euromaster Česká republika je tu přesně proto. Poradíme s bezpečnou jízdou na zasněžených silnicích, které velmi často pluhy a sypače nedokáží připravit tak, aby se běžný řidič cítil v pohodě. Pojďme se spolu podívat, co vše je pro jízdu v zimě důležité.

Věděli jste, že pro pneumatiky začíná zima kdykoli,
když klesne teplota pod 7°C ?

 

Zásady pro jízdu v zimě

Bezpečná jízda v zimě má hned několik zásad, které bychom měli doržet. Rozeberme si ty nejzásadnější:

  • Připravenost - bez kvalitní přípravy auta na zimu se neobejdete. Velmi důležité je zvolit kvalitní zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým dezénem. V zimním období taktéž doporučujeme přibalit si řetězy, popř. lopatu. Nikdy nevíte, co se může stát a na horách není problém zapadnout. 
  • Nastavení sedačky - nastavení správné pozice pro řízení, nikdy byste neměli mít propnutá kolena při vymáčknutí pedálů. Dodržení tohoto pravidla zajistí větší cit ve vašich nohou a při bouračce zmírní možnost zlomení nohou. Navíc byste v sedačce měli sedět opření oběma rameny a řízení zajišťovat volným zápěstím. 
  • Znalost vozu - každý vůz má jiné jízdní vlastnosti. V zimním období se některá negativa projevují více, protože vozovka je méně přilnavá, zvětšuje se brzdná dráha atp. Velmi důležitý je i náhon, v zimě nejvíce využijete automobil s náhonem na všechna 4 kola. 
  • Trénink a předvídavost - po krásném a suchém létu může být jízda na sněhu velkou neznámou, proto je třeba začít pomaleji a trénovat, čímž zvýšíte svou jistotu. Vedle cviku se pokuste předvídat, zmrzlý sníh se chová jinak než rozježděná břečka. A přechody mezi nimi mohou způsobit nejtěžší nehody. 
  • Brzděte motorem a správně - brzdit na sněhu je téměř alchymie. Vždy je zcela zásadní cit. U automobilů s ABS i bez něho je třeba brzdit opatrně a v případě, že se auto rozjíždí samo (jedete jak na saních), pak brzdění přerušte, aby se kola opět začala točit a až poté znovu začněte brzdit. Pokud můžete, tak zpomalujte převodovkou (motorem). Tento způsob je velmi účinný.

 

Vliv pneumatik na jízdu v zimě

Michelin alpin6Zimní pneumatiky se od letních odlišují ve dvou základních parametrech, které mají zcela zásadní vliv na bezpečnou jízdu na sněhu.

  • Profil běhounu

Zimní pneumatiky mají zářezy dezénu velmi blízko u sebe, čímž je zajištěna maximální adheze na umrzlém nebo rozbředlém sněhu. Více bloků tak poskytne větší kontakt s vozovkou a tím lepší záběr.  Díky hlubším a širším zářezům v dezénu běhounu je také zajištěn maximální odvod vody a sněhu ze stopy pneumatiky. 

  • Materiál pro výrobu

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi s vysokým obsahem siliky a dalších přísad. Směs je vyvinuta tak, aby elasticita materiálu lépe fungovala při nižších teplotách. Tím je zaručena velmi vysoká přilnavost pneumatiky i při velmi nízkých teplotách. Pozor ale na používání v teplých měsících. V takovém případě dochází k rychlejšímu opotřebení a ztrátě výkonu pneumatiky ve všech ohledech. 

Obě zmíněné charakteristiky mají zcela zásadní vliv na ovladatelnost vozu a to jak s ohledem na brzdnou dráhu, která je u zimních pneu o desítky metrů menší než u letních, tak i při změně směru (zatáčení). 

 

Testování

Letos jsme rozdali několik sad nových zimních pneumatik Michelin Alpin6 našim zákazníkům, aby otestovali tuto novinku v provozu. Zde se můžete podívat na jejich zkušenosti a názory na nové zimní pneumatiky Michelin.

 

 

Připravte své auto na zimu

Ze zmíněného vyplývá, že nejdůležitější pro bezpečnou jízdu v zimě je právě příprava auta. Tu nikdy nepodceňujte a přijďte k nám do společnosti Euromaster, kde jsme připravili vynikající zvýhodněnou možnost kontroly vozu před cesou na hory, díky kterému ušetříte více než 300Kč a naši zaměstnanci vám auto na cestu za zimní vysněnou dovolenou prověří. Zkontrolujeme nejen pneumatiky, ale zaměříme se i na brzdy, tlumiče, světla, stěrače, provozní kapaliny a baterii a to vše jen za cenu 99Kč

autor: Euromaster Česká republika s.r.o.

 

Připravte své auto na zimu | Euromaster