Jak připravit auto na zimu?

Jak připravit auto na zimu | EuromasterZima a zimní počasí vyžaduje důkladnější přípravu na cestu než je tomu v létě. Je vhodné se předem přichystat na různé situace, které mohou během jízdy nastat, a to především tehdy, když plánujete delší trasu.

Pneumatiky

Zimní pneumatiky o dezénu minimálně 4 mm musí mít vozidlo od 1.11. do 31.3. povinně, pokud je na komunikaci souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo lze předpokládat, že povětrnostní podmínky mohou tuto vrstvu přinést.

Pokud je však na silnici značka „zimní výbava“, je nutné v tomto úseku použití zimních pneumatik za každého počasí.

Kontrola vozu pžed zimní dovolenouKontrola vozidla

Na tuto činnost je vhodné navštívit odborný servis, ale pro základní zjištění hloubky dezénu pneumatik, toho, jestli máte v autě povinnou výbavu a podobně, si vystačíte i sami. Aktuálně pro vás Euromaster připravil kontrolu vozu za pouhých 99,- Kč

Zamrzání dveří, zámků a skel

Prevence se vyplatí. Zamrznutí dveří zabrání potření gumového těsnění speciálním olejem nebo i jelením lojem. Na zámky pak skvěle funguje rozmrazovač, který je ovšem vhodné mít doma nebo v kabelce, nikoli v autě, do kterého se nemůžete dostat.

Zamrznutá okna se nejlépe očistí škrabkou, popřípadě rozmrazovačem, který je vhodný a šetrný i pro stěrače. Pokud předpokládáme, že při příštím použití vozidla, bude sklo pod námrazou, je možné jejich včasné zakrytí speciální folií, která namrzání znemožní.

Před odjezdem

Určitě se informujte o aktuální dopravní situaci na své trase. Je vhodné mít i povědomí o předpovědi počasí, popřípadě v nepříznivých podmínkách zvážit i nutnost cesty. V zimním období počítejte s navýšením doby příjezdu. Sníh, mlha a hlavně pozornost či nepozornost ostatních řidičů mohou ovlivnit průběh cesty zcela zásadně.

Před nástupem do auta

Očistěte pečlivě všechen sníh i případný led z celého povrchu vozu (i ze světel). Odletující kusy jsou nebezpečné. Natankujte dostatek paliva. V případné koloně je budete potřebovat pro dojetí i pro zatopení.

Základní vybavení

S kolonou nebo jinou nepříjemnou situací musíte počítat vždy. Mějte tedy v autě teplé oblečení, případně deku, léky, také svačinu, nápoje a baterku. Pro děti také vhodné zabavení pro ukrácení času.